Apparat - Krieg & Frieden (Music For Theatre)
Mute Records
Als er één man is die weet hoe je emoties kunt leggen in elektronische muziek, dan is het Sasha Ring wel. Vooral met geluid op zich toont hij zich een geweldig meester. Dat het nochtans niet evident is om een baslijn of een schriel bleepje enige ziel te geven, daar zijn meer voorbeelden van dan van het tegendeel. ‘Krieg & Frieden’ is na het wankele ‘The Devil’s Walk’ weer een klein meesterwerkje.

Samen met Ellen Allien brouwde hij het fantastische ‘Orchestra Of Bubbles’ en kwajongensstreken haalde hij uit met Modeselektor als Moderat. En onder zijn eigen schuilnaam Apparat heeft hij altijd verfijnde elektronica van enige soul kunnen voorzien.
Dit keer lag een theateropvoering van Tolstoj’s ‘War & Peace’ aan de oorsprong. En we hebben de indruk dat het zoeken en experimenteren met de toneelcrew ook voor Ring heel verfrissend heeft gewerkt.
‘Krieg & Frieden’ klinkt grotendeels ook als een soundtrack, maar niet één die enkel in combinatie met het beeld werkt. De soundscapes van Apparat zwellen immers ook zonder op. Zijn composities behouden voldoende melodie om te blijven boeien en spanningsbogen lossen en trekken je continu. Zo houdt PV je eerst braafjes aan het lijntje, om je daarna met een snok aan je sweater weer bij de les te trekken. Daarbij lijkt een heel symfonisch orkest vrolijk uit de band te springen.
Hedendaags klassiek is de toon waarop K&F Thema dwarrelt. Strijkers zoemen als een melancholisch bijtje om je oren, terwijl de piano je weer ademruimte geeft. De 'noise version' van 44 heeft zijn naam niet gestolen. Toch stijgt uit het wild knisperende geluid een zachte wolk op. Bedreiging en hoop in één nummer gevat.
De enige twee composities waarbij vocalen komen kijken, zijn A Violent Sky en LightOn. Het eerste doet ons aan Radiohead denken, het tweede niet. Maar beiden masseren je limbisch hersengedeelte tot je er week van wordt.
Zonder meer is dit album een van de beste die we de afgelopen jaren van Apparat hebben gehoord. Onder welke samenwerking dan ook. Wij gaan voor vrede!