Athlete - Beyond The Neighbourhood

Parlophone

Misschien betekent het niks, maar het eerste nummer op Athletes nieuwste heet In Between 2 States. Als ze daarmee bedoelen dat dit een overgangsplaat is, dan is onze interesse meteen gewekt. Misschien wordt het vanaf nu anders (lees: beter). Feit is wel dat bij het horen van deze soundscape meteen de naam van het onovertroffen Boards Of Canada en aanverwanten door ons hoofd schiet. Dat belooft al veel goeds. Er is duidelijk nog hoop in bange dagen. De band heeft zich voorgenomen om af te gaan wijken van het door Coldplay reeds platgetreden paadje.

Beyond The Neighbourhood

Nummer twee, single Hurricane brengt je echter meteen terug tot de werkelijkheid. Dit is Athlete ten voeten uit: een degelijke popsong, een orkaan(tje) van een gitaar, maar een beetje voorspelbaar, een beetje te veel Athlete en te weinig lef. Dat dit op zich een goed nummer is, staat buiten kijf. Niemand heeft ooit beweerd dat Joel Pott en de zijnen geen goede songschrijvers zijn. Maar er ontbreekt altijd dat ietsje extra, dat mysterieuze, dat onvoorspelbare. Dat geldt ook voor Tokyo, en je hand zoekt dan al gauw de skip-knop op.

Bij The Outsiders blijft de aandacht echter gevangen. Het heeft enkele draaibeurten nodig, maar uiteindelijk lijkt het koren toch van het kaf gescheiden te kunnen worden. De dubbele zangstem gesteund door subtiele, dromerige muziek gooit meteen een heel ander licht op Athlete. Blijkbaar durft de groep dan toch te experimenteren. En dat bevalt ons wel. Verwacht echter geen grootse ommezwaai. Vooreerst gaat Athlete nog geen techno of speedmetal spelen, al is dit wel een stap in de goede richting.

Ook het volgende nummer, Flying Over Bus Stops heeft diezelfde melancholische “feel” en dat bevalt ons best. Hier is dat sprankje originaliteit wel aanwezig en onze aandacht blijft dan ook volledig behouden. Maar helaas, met Second Hand Stories vervalt de band terug in het oude euvel.

Als dit album de voorbereiding is op een volgende, meer avontuurlijke plaat, dan zijn wij al bij voorbaat verkocht. Geven ze er echter de voorkeur aan om met hun volgende cd terug te keren naar de basis, dan slaan wij die toch maar even over. Feit blijft dat de kiem reeds aanwezig is. Nu alleen nog regelmatig water geven.
8 november 2008
Patrick Van Gestel