Baljuw - Dinsterwenk
Icarus/Vynilla Vinyl
Een klankavontuur, een minimalistisch improvisatiekunstwerk, een aftasten van klank en compositie, abstracte impressies… Kies zelf maar. Baljuw is het improvisatieproject van Matthias Dewilde (Nagløed, Matterhorn Well) en Nicolas Van Belle (Suura, Ever Present, Sarcastic Fringehead) en tegelijkertijd een zoektocht van zo’n zeven tracks lang naar textuur, geluidsbeelden en evolutie.
Abstracte introductie, nietwaar? In elk geval past hij wel bij het geheel van noise, ruis en gemanipuleerde geluiden dat over je heen golft. Baljuw zoekt een beetje de grenzen op: de grenzen van het esthetische, de grenzen van het genietbare, de grenzen van het aanvaardbare. Want ondanks zijn arsenaal aan minimalistische drones, galmklanken en gitaaraanslagen, creëert het duo erg rijke en beweeglijke muziek vol gelaagde en gejaagde geluiden. Soms heel ver en diep, maar soms ook vlak onder je neus. Je kan dus maar best je experimentele pet opzetten om ‘Dinsterwenk’ te doorploeteren. Mooie titel trouwens.
Gelukkig weten Dewilde en Van Belle op gepaste momenten ook gas terug te nemen, en krijg je in een wat doezelend Plandal met minimale, jazzy toetsen en gekristalliseerde geluiden voornamelijk veel beweging in de ruisende achtergrond: een dromerige ambientwolk vol mysterie. Of wat dan gezegd van Proknop (een anagram, heb je ‘m?) vol poppende en bibberende bubbelklanken en klagende, wat oosters aanvoelende spookgitaarklanken? Of een afsluiter die qua geluid lijkt op een leeglopende pompbak?
Zo heeft elke track wel een eigen verhaal. Laat het in elk geval duidelijk zijn dat de twee heren hun Fender Rhodes piano, elektrische gitaar en batterij elektronische elementen op een nogal onconventionele en gewaagde manier benutten. En ja, dat kan al eens ongemakkelijk aanvoelen. Part of the game. Het is echter ook een kunst om het geluid van een vervelende bromvlieg te benaderen op onconventioneel aangestreken snaren, of een compositie te maken van gillende geluiden.
Baljuw maakt dus avontuurlijke, abstracte en experimentele ambient waarvoor je toch wel een zekere tolerantiedrempel nodig hebt. Wees dus een verwittigd man/vrouw of – wanneer je die drempel hebt – geniet volop van de kracht van vrije improvisatie. Het moet tenslotte niet altijd ABBA op de radio zijn.
