Mount Moriah - How To Dance

Merge Records

Mount Moriah is in de bijbel de berg waarop Abraham zijn zoon Isaac offerde. Mount Moriah is ook een berg in Nevada, de staat waar Donald Trump onlangs zegevierde. Maar Mount Moriah is ook een country-rockband uit Carolina en een goede ook.

How To Dance



Mount Moriah bestaat uit Heather McEntire (zangeres-gitariste), Jenks Miller (gitarist-toetsenist) en Casey Toll (bassist-toetsenist) en hoewel ze nu alt-country spelen, heeft McEntire een postpunkverleden in Bellafea, was Miller actief in de psychrockband Horseback en speelde Toll vroeger in experimentele jazznoise-ensembles.

Al die invloeden worden verwerkt in de sound van Mount Moriah dat op haar derde album op zoek gaat naar het licht in een donkere wereld. Daarbij worden ze bijgestaan door gastzangeressen Angel Olsen, Mirah Zeitlyn en Amy Ray, drummer Terry Lonergan, Daniel Hart (strijkers), Jeb Bishop (trombone en trompet), Matt Douglas (sax) en Ally Love (pedalsteel).

Wat meteen opvalt zijn de cryptische teksten van McEntire die de wereld doorheen een vreemde filter lijkt te bekijken en niet vies blijkt van enige hang naar het mystieke. Woorden als gulden roede, een bloedrode maan, de gouden uren, termen uit de Griekse mythologie en de astrologie worden niet geschuwd, maar met opzet gebruikt om haar geloof te uiten in de magie, die in haar ogen nog verborgen zit in alledaagse dingen van onze moderne wereld; zoals ze prachtig verwoordt in hoogtepunt Higher Mind. Ze hoopt en gelooft dat er ergens in de diepten van de angst nog licht is

En wie haar in de weg staat, zoals de jongens van Jacksonville in opener Calvander, zal het geweten hebben. McEntire wil het licht vinden en laat zich niet tegenhouden. Dat uit zich in niet alleen tekstueel maar ook in het meer gespierde geluid dat Mount Moriah op haar derde album laat horen.

Toch staan ook hier intieme pareltjes op zoals live lieveling Baby Blue, Davis Square, de titelsong en afsluiter Little Bear waarbij Mount Moriah doet denken aan die andere altcountryband The Delines. In die band van Willy Vlautin is het Amy Boone die voor de krachtige zang zorgt. Hier is het dus Heather McEntire. En ook al krijgt haar stem hier niet meer zoveel vrije ruimte als bij eerder werk, toch blijft zij het onbetwiste speerpunt van de band.

Mount Moriah klinkt oer-Amerikaans, maar voor wie er voor openstaat, is ‘How To Dance’ een zeer aangename luisterervaring. De plaat werd onder meer opgedragen aan alle “zoekers”. Wij vonden hier troost in.

3 maart 2016
Marc Alenus