Polar Bear - In Each And Every One

Leaf

Onze wereld stortte zowat in toen Acoustic Ladyland het in 2010 voor bekeken hield. De band zou voortgaan onder de naam Silver Birch. Maar het bleef ijzingwekkend stil. Gelukkig zaten de jazzpunkers niet bij de pakken neer: vorig jaar verscheen het briljante titelloze debuut van Melt Yourself Down. En nu klimt de Polar Bear van drummer Seb Rochford weer aan wal, met ‘In Each And Every One’. Een intrigerende plaat, maar geen gemakkelijke!

In Each And Every One



Rochford is zowat de ontbrekende schakel tussen Sideshow Bob en Animal: een beest van een drummer met een … beestig kapsel. Een vakman die je terugvindt in de smartphones van Pete Doherty, Herbie Hancock, Adele en Brian Eno.

Polar Bear klauwt al zijn invloeden - van grindcore tot freejazz - samen in één sound, die nooit zo scherp was als op ‘In Each And Every One’. Was melodieuze jazz nog het bindmiddel van voorganger ‘Peepers’? Dan begeef je je nu als luisteraar op glad ijs.

In plaats van bebop krijgen we op de nieuwe Polar Bear een ijle sax gehuld in een ambientwolk (Open See) en oorsplijtende chaos (WW en Life And Life), grensverleggende elektronica (Chotpot) en prachtige jazzlijnen die een hachelijk pad trotseren (Lost In Death, Pt. 2).

Het nummer Be Free werd als single vooruitgestuurd. En terecht. Want als je wilt weten wat je van ‘In Each And Every One’ mag verwachten, moet je alleen dat nummer een kans geven: een bonte mix van beats, staccato melodietjes en cartooneske effecten. Het is een collage, maar wel een die als een puzzel in elkaar valt.

Met andere woorden: in slaap dommelen bij ‘In Each And Every One’ is zo goed als onmogelijk. Om de zoveel maten word je opgeschrikt door krakende klanken. Korte uithalen die je trommelvliezen komen treiteren. Toegegeven, het vraagt een berg energie, maar je moet er iets voor over hebben. Een Mercury Prize-nominatie - zoals in 2005 met ‘Held On The Tips Of Fingers’ - zit er met dit turbulente werkstuk wellicht niet in. Maar een lang verblijf op onze draaitafel is toch een mooie troostprijs, niet?

26 juni 2014
Fabian Desmicht