Rick De Leeuw - Beter Als
Pias
Wij kennen hem tegenwoordig als de verwarde helft van Hautekiet & de Leeuw, hij duikt al enkele jaren te pas en – de waarheid heeft haar rechten – te onpas op in allerlei praatprogramma’s en hij trekt door de Lange Landen in de meest verschillende gedaantes en bezettingen. Een bevlogen wauwelaar, voilà! We hebben het natuurlijk over Rick de Leeuw, in een vorig leven frontman van de Tröckener Kecks, maar wie herinnert zich dat nog? En nu, plots, een nieuwe cd, helemaal solo. We beluisterden hem én we verstonden hem tot het laatste woord.

De meeste teksten op de nieuwe ‘Beter als’ heeft De Leeuw zelf geschreven. Ze neigen naar een zekere somberte en tonen een onmiskenbare kwetsbaarheid. Hou Me Stevig Vast illustreert dat gevoel heel precies. En het titelnummer Beter als doet dat ook. Verrassend misschien voor een positivo als De Leeuw, maar het klinkt wel oprecht.
In diezelfde sfeer van oprechtheid willen we trouwens ook Van God Los plaatsen, naast Venus In Furs van Velvet Underground de enige cover op een voor de rest hoogst persoonlijke plaat.
Nogal wat songs werden gecomponeerd door JW Roy, een volgens ons ondergewaardeerde muzikant uit Nederland die naast sterk solowerk vooral aan de bak komt als sessiemuzikant en als songleverancier voor half zingend Nederland.
Roy man weet natuurlijk dat variatie op een cd een noodzaak is. Is Het De Regen is halfweg de cd een ritmischer nummer, en dat doet meteen deugd. Mijn Liefste drijft op een heerlijk pompend orgel dat deze heuse meestamper tot een perfecte klassieke rocksong optilt. Heel geslaagd!
Tijdens Vrienden werd in de productiekamer toch wel gedurfd aan de effectenknoppen gedraaid. En Kom Bij Mij is dan wel de obligate ballade, maar schuurt toch enigszins tegen een nog net aanvaardbare vorm van meligheid aan.
Het is verrassend, Rick de Leeuw bezig te horen in een gekuiste taal, verstaanbaar en een stuk minder opgedraaid dan het personage dat we vooral kennen van zijn tv-optredens. Een kant die we minder kennen, maar die het personage zeker niet misstaat.
Een uitgekiende cast gastmuzikanten zorgt ervoor dat op deze plaat technisch niets aan te merken is, en de productie staat ten dienste van de songs, zoals dat heet. Het artwork is sober, maar knap.
Kortom, ‘Beter als’ is misschien geen mijlpaal in de Nederlandstalige popgeschiedenis, maar wel een mooie comebackplaat van een veelzijdig artiest.