Seabear - We Built A Fire
Morr Music
Het is een cliché als een huis, maar een mens vraagt zich toch af of de gassen uit al die geisers op Ijsland bij ontleding ook niet de chemische samenstelling voor inspiratie voor popmuziek zullen blijken prijs te geven. De stroom aan bands die in het kielzog van Sigur Rós de wereld overspoelen lijkt immers schier eindeloos te zijn. En Seabear maakt daar deel van uit. ‘We Built A fire’ is hun tweede plaat.

De referenties die je hier en daar bij deze band opvangt zijn niet mis. Sufjan Stevens, Beck en Arcade Fire zijn maar enkele van de namen waarmee wordt geprobeerd hun muziek te omschrijven. Zelf horen we een soort indiepop met sterke folky inslag op dit tweede “officiële” album, licht gekruid met het Scandinavische accent van zanger en inspirator Sindri Már Sigfússon.
Hoewel deze plaat behoorlijk eenvormig klinkt op het eerste gehoor, zijn er toch heel wat lichte nuances te ontdekken. Het ene moment wordt er veelvuldig gebruik gemaakt van allerlei klassieke instrumenten en wordt de nadruk duidelijk op de folky inslag van de nummers gelegd (Lion Face Boy), het volgende neemt de indiepop de bovenhand (I’ll Build You A Fire). En dan wordt er weer de voorkeur gegeven aan een ballade (Cold Summer, Leafmask). Het sluit allemaal mooi bij elkaar aan, zonder dat er al te veel rimpels in het water worden veroorzaakt.
Ook de huidige boom van bands voor wie de samenzang zo belangrijk is – wij hoeven u ongetwijfeld de namen niet eens op te sommen - is niet ongemerkt aan Seabear voorbijgegaan. Luister maar naar het vrolijke luisterliedje Wooden Teeth, dat de wijzer van je humeur vlotjes op goed geluimd terecht doet komen.
Eerlijkheidshalve moeten we toegeven dat we, ondanks de nodige luiserbeurten, nog steeds niet echt warm worden van ‘We Built A Fire’, want potten breken doet het album niet. De originaliteit van Beck vinden we hier niet in terug evenmin als de verblindende veelkleurigheid van Sufjan Stevens. En de energie die Arcade Fire uitstraalt, horen wij hier ook al niet in.
Maar dat wil nog niet zeggen dat we deze cd naar de achterzijde van de platenkast zullen verbannen. ‘We Built A Fire’ is een leuke plaat. Niet minder, maar vooral ook niet meer. Inspiratie lijkt er in elk geval voldoende voorhanden in Ijsland, nu nog de songs erbij vinden.