The Flaming Lips - The Flaming Lips And Heady Fwends
V2 Records
Voor Record Store Day jongstleden brachten The Flaming Lips ‘The Flaming Lips And Heady Fwends’ uit op vinyl in een oplage van 20.000 exemplaren. Het ging om een verzameling jams met vrienden, en die vriendenlijst is indrukwekkend. Ze bevat onder andere Ke$ha, Yoko Ono, Nick Cave, Justin Vernon, Prefuse 73, Kevin Parker (van Tame Impala), Jim James (van My Morning Jacket) en Erykah Badu. Nu is de plaat ook in het reguliere circuit te verkrijgen.

Toch zijn een deel nummers duidelijk voor verzamelaars bedoeld. This Ain’t My Trip is er één waarvan de titel alles zegt. Het kan misschien een plaats vinden in hun legendarische liveshow, bijvoorbeeld terwijl Wayne Coyne zijn reuzelaserhanden laat afstralen op een discobol. Maar om het in de huiskamer te appreciëren, mankeert een portie straffe kruiden in het cd-doosje.
Nick Cave kan nog begeesterend doen alsof hij een God is die op ons neerkijkt in You Man? Human??, maar daarvoor is hij dan ook Nick Cave - zelf een halfgod die al lang geen drugs meer nodig heeft om ons mee te nemen op een high higher dan Gods eigen wolk. Ook over het 8 minuten durende I’m Working At Nasa On Acid kun je je conclusies trekken op basis van de titel.
Maar er waren ook nuchtere momenten van inspiratie. Opener 2012 (You Must Be Upgraded) met extreem trashy gitaren en een hitsige Ke$ha in de hoofdrol beukt meteen raak. Do It, met Yoko Ono, is repetitief en kunstzinnig, maar op zijn minst geïnspireerd. En Is David Bowie Dying is een mooi uitgewerkte dialoog met David Bowies 'Space Oddity'.
Het beste nummer op de plaat is echter niet van eigen hand. Erykah Badu doet een fantastische versie van The First Time I Ever Saw Your Face, u en ons vooral bekend in de versie van Roberta Flack. De trage baslijn resoneert met elke vezel in je lijf en Erykahs stem maakt melancholisch en geil tegelijkertijd.
Al kan dat ook aan de videoclip liggen, waarin Erykahs zus zich van haar mooiste kant toont in een bad van opeenvolgend bloed, melk en sperma. De clip werd snel verbannen van het internet door een gechoqueerde en furieuze Erykah, die zich niet kon vinden in deze overdosis onverantwoord artistiek naakt.
Had ze dan nog nooit een videoclip van The Flaming Lips gezien? Zoek zelf naar de clip bij het nummer Girl, You’re So Weird voor een mooi en minstens even openbarend voorbeeld uit dit album. Maar vergeet intussen niet te luisteren, want ook het nummer zelf is met zijn eenvoudig keyboardmotiefje en wisselende stemmingen een hoogtepunt.
Met afsluiter Tasered And Maced bewijzen The Flaming Lips nog eens dat jamsessies ook beluisterenswaardig kunnen zijn: iemand vertelt een verhaal over hoe hij in elkaar werd geslagen door de politie. Op de achtergrond klinkt de taser door, als geschifte herinnering aan een gewelddadig tafereel dat eigenlijk helemaal niet zo cool is als de verteller het laat lijken.
Wat meer jamsessies van dit kaliber en wat minder door drugs geïnduceerde experimenten, en dit was een perfecte plaat geweest. Met wat nuchter gebruik van de skip-toets is ‘And Heady Fwends’ dat nog altijd.