The Gloaming - The Gloaming

Brass Records

Het titelloze debuut van The Gloaming, de band gevormd door de Ieren Iarla Ó Lionaird, Thomas Bartlett, Caoimhín Ó Raghallaigh, Martin Hayes en Dennis Cahill is een parel, die door de beperkte reikwijdte van het genre in het niets dreigt te verdwijnen. Vandaar dat we hier een lans breken voor deze vijf virtuoze muzikanten.

The Gloaming



Elk van hen brengt typisch Ierse muziek vanuit een eigen perspectief tot leven, waardoor je als luisteraar telkens weer een andere kijk op het rijke, muzikale erfgoed en de tradities van het land te horen krijgt. Het resultaat is een sobere, authentieke collectie songs, die enerzijds erg traditioneel aandoet, maar anderzijds ook geworteld is in de eenentwintigste eeuw.

De traditionele fundamenten werden gelegd door violist (fiddler) Martin Hayes en gitarist Dennis Cahill. De in Dublin geboren Caoimhín Ó Raghallaigh, die viool speelt, geeft bijkomende kleuren aan de songs waaruit ergens iets onheilspellends klinkt.

Anderzijds beheerst Iarla Ó Lionáird - wat een warme stem! - de typische manier waarop Ierse songs, in het Gaelic off course, moeten gezongen worden. De man die al vele watertjes doorzwom, vergaarde vooral bekendheid toen hij met Afro Celt Sound System werkte, de groep die baanbrekend was in de jaren negentig.

Zijn klankkleur is vaak melancholisch en roept ook een grote variëteit aan beelden op in combinatie met de muziek. Ook de inbreng van de jonge pianist Thomas Bartlett valt op de plaat niet te onderschatten. Zijn subtiele manier van piano spelen, zorgt ervoor dat de groep zich kan permitteren om naast de rijke, Ierse folktraditie ook nieuwe paden te bewandelen.

De songs zijn vaak erg contrasterend met elkaar en anderzijds ook erg beklijvend door de rauwe folkexplosies maar ook korte uitstapjes naar de Keltische muziek, snuifjes Indische en Oosterse muziek en de aanwezigheid van jazzelementen. De mixing van Patrick Dillett, bekend van zijn werk voor David Byrne, is hierbij niet vreemd.

De titelloze plaat van The Gloaming is dan ook meer dan een openbaring die u zeker moet ontdekken. Een verbluffend debuut dat boeit van de eerste tot de laatste minuut. De groep komt eind dit jaar trouwens naar ons land. Gaat dat zien!

7 april 2014
Steven Verhamme