The Rott Childs - Riches Will Come Thy Way
Rough Trade
"Een patiënt met vernauwde luchtwegen of lage bloeddruk moet bij acute complicaties worden behandeld door middel van een adrenaline-injectie in de hartstreek," staat te lezen in de medische encyclopedie. Die broodnodige injectie komt voor de Belgische rock ditmaal in de vorm van 'Riches Will Come Thy Way', de eerste welgemikte worp van The Rott Childs.

Op het tweeluik Animals vs Megiddo en Currency kom je als luisteraar na een dagtocht door de donkere wouden op een open plek. Vanaf de bosrand zie je een groep mensen rond een vuur dansen en je wilt op hen aflopen en om een warme maaltijd vragen, maar je bedenkt je net op tijd. Hier klopt iets niet. Er is speelt zich iets onaards af rond dat vuur. Een ritueel ouder dan de godsdiensten: trommels worden in trance met geweien bewerkt en gitaren met bronzen kettingen, alles in ophitsende syncopische Primus-ritmes. Af en toe declameren de sjamanen een profetie die ze krijgen doorgesms't van de orde van het boze oog. Verwar The Rott Childs echter niet met Spinal Tap circa 'Stonehenge'. De donkere krachten zijn weliswaar altijd in de buurt op 'Riches Will Come Thy Way', maar ze zijn altijd een vehikel voor rock, nooit voor kitsch.
Levitation for the Children lost zijn belofte moeiteloos in: "Clench your teeth / Get around", een audio-pepdrankje dat halverwege uitraast en zijn contemplatieve jazzy kant ontdekt, om tenslotte uit te monden in een diamanten geluidszee. Treasure in my Hand tapt uit datzelfde vaatje, dat metally vaatje met de sticker "danger: nuclear waste" op de zijkant. Gevaarlijk, maar genoeg energie voor een volledige Belgische provincie erin. De song klinkt als Mark Arm met een afgerukte arm, een muzikale tweestrijd tussen morfine en pijn, maar nu al zijn The Rott Childs oneindig meer gelaagd en onvoorspelbaar dan een band als Mudhoney. Met dank aan de ritmesectie, die met Zwitserse precisie en Braziliaanse goesting je wel honderd keer opnieuw op je plaats zet.
Rich People Family by the Fire opent met een Beefheartiaanse gitaarriff die een eigen fanpagina op Facebook verdient. Dat er af en toe plaats is voor wat luchtigheid in de sound of een knipoog in de lyrics als "We are rich people by the fire / Draw the plans for the banks to expire" maken dat het debuutalbum van de Limburgs/Kempisch/Antwerpse band een evenwichtig, coherent geheel is geworden.
Tijd om onze jobs op te geven en in donkere gewaden The Rott Childs te volgen van stad naar stad? Sowieso, maar neem rustig de tijd, 'Riches Will Come Thy Way' is weliswaar zeer kickass, maar er zitten nog een paar schoonheidsfoutjes in. Een nummer als People Vs. Megiddo lijdt aan voorspelbare urgentie en bewijst de lat mag nog iets hoger kan worden gelegd, maar inzake "de neus aan het venster steken" hoort dit wel bij het allerbeste werk.