The Rural Alberta Advantage - Mended With Gold
Paper Bag
Een band met een naam als The Rural Alberta Advantage heeft in ons boekje altijd een streepje voor. En als de muziek dan ook nog meevalt.

Nieuw zijn ze niet in het muziekgebeuren, de jongens van The Rural Alberta Advantage. Ze draaien al mee sinds 2006 en zijn met dit ‘Mended With Gold’ toe aan een derde album. Als je dan uitkomt bij referenties als The Jayhawks, dan mag je in elk geval niet klagen.
Er zijn meerdere redenen waarom je bij The Jayhawks aanbelandt. Zo is er vooreerst de lichtjes nasale zangstem van zanger-gitarist Nils Edenloff, de loepzuivere productie van de plaat, maar ook de songs zelf, die ons doen denken aan de countryrockers en boegbeelden van de melodieuze americana. En dan is er nog dat “rurale”, dat landelijke dat uit de nummers opdwarrelt. De songs lijken ver van het stadsleven te staan en dat uit zich ook in de muziek. Net zoals dat dus ook het geval is bij … juist, ja.
Nochtans zijn er ook meer dan genoeg verschillen: er is het toetsenwerk van Amy Cole (in een song als On The Rocks prominent aanwezig), diens backing vocals (nooit het meerstemmige werk van The Jayhawks imiterend) en waarschijnlijk zijn er nog zo’n paar dingen, die we over het hoofd zien.
Feit is dat deze akoestische songs zeker boven het gemiddelde uitsteken. Soms ligt het accent op de toetsen (zie hoger), dan weer is het de akoestische gitaar die de song draagt (Runners In The Night en nog meer in het daaropvolgende en erg mooie To Be Scared).
Dat laatste nummer steekt mooi af bij het daaropvolgende 45/33, wat ongetwijfeld bij de hoogtepunten van de plaat hoort. Het heeft een zekere rauwheid over zich, die wordt voortgestuwd door de nerveuze drums van Paul Banwatt.
Eigenlijk is het hele album best geslaagd en dat verdient bewondering. The Rural Alberta Advantage werkt verder aan wat ze ooit begonnen zijn. En ze zijn goed bezig. Als ze nu nog wat meer aandacht krijgen van radio en pers, dan komt dat vast wel goed. Maar het kan ook zijn dat wij gewoon naïef zijn.